Asfalt Türkiye
Your Cart

2.Beton Yollar Kongre ve Sergisi Sektörün Önemli İsimlerini Buluşturdu

2.Beton Yollar Kongre ve Sergisi Sektörün Önemli İsimlerini Buluşturdu
2.Beton Yollar Kongre ve Sergisi Sektörün Önemli İsimlerini Buluşturdu
0,00TL
Vergiler Hariç: 0,00TL

Yol, ulaşım endüstrisine katkıda bulunanlar önemli bir organizasyonda buluştu. 2. Beton Yollar Kongre ve Sergisi 16 Kasım 2022'de Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu'nda başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği, Yollar Türk Milli Komitesi ile Avrupa Beton Kaplamalar Birliği’nin teknik desteği ile gerçekleştirilen kongrede "Sürdürülebilir Beton Kaplamalarda Kalıcı ve Akılcı Çözümler" teması derinlemesine konuşulacak.

Kongre açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin ulaştırma ve haberleşme yatırımları için 1 trilyon 653 milyar lirayı geçen harcamaların yüzde 60'ının kara yolları ile ilgili olduğunu vurguladı. Karaismailoğlu, son 20 yılda bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 790 kilometrenin üzerine çıkardıklarını söyledi.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu konuşmasında, beton kaplamalı üstyapı uygulamasına değindi ve beton kaplamasının ilk kez bir uzun tünelde tatbik edileceğini söyleyerek İliç-Kemaliye-Arapgir yolunun Kemaliye-Dutluca kesimini 44 kilometreden 21 kilometreye indirecek projeden bahsetti. Uraloğlu, "16,7 kilometrelik 6 adet tek tüp tünelde ve 290 metrelik yüksek teknolojili köprüde betonu ilk kez uygulayacağız." dedi.

Açılış konuşmalarında kürsüye gelen isimlerden Türkçimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, zengin ülkelerin kaynaklarını akıllıca kullandıklarının altını çizdi. Çimentoda süper güç olduklarını belirten Yücelik, güçlü yanların ön plana çıkarılmasının gerekliliğinden söz etti.

Türkçimento Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, beton yol teknolojisinin önemini rakamlarla açıkladı. Özdemir, "Araç başına her 200 kilometrede 1 litre yakıt tasarrufu sağlar, 50 yıldan fazla ömre sahiptir. Ülkemizde konforlu, sessiz yollar yapabilmek mümkündür. Beton yollar yanmaz ve zehirli gaz çıkarmaz." şeklinde konuştu.

17 Kasım 2022'de sona erecek kongre, beş ayrı oturuma sahne olacak, oturumlarda yurt dışından gelen akademisyenler son teknolojileri ele alacaklar.